МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Трамп: Нема да има промени во полицијата, 90 проценти од полицајците се одлични луѓе

Претседателот на САД, Доналд Трамп, посочи дека нема да има промена и намалување на буџетот во американската полиција и додаде дека 90 проценти од полицајците се одлични и големи луѓе.

Трамп се состана со полицијата во Белата куќа и ги пофали службениците за спроведување на законот и зборуваше за ниските стапки на криминал во САД оваа година. Тој рече дека ова е многу успешна година во смисла на намалување на криминалот.

„Нема да има кратење на буџетот, нема да има расформирање на нашата полиција. Нашата полиција ни дозволи да живееме во мир“, рече Трамп.

Трамп додаде дека сака да се увери оти нема лоши глумци, но верува дека 99 проценти од полицијата се навистина одлични и големи луѓе. Но, истакна дека меѓу нив има гнили јаболка, но тоа е нормално.

„Понекогаш ќе видите некои страшни работи за какви што бевме сведоци неодамна, но 99, велам, 99,9, но ајде да одиме со 99 проценти од нив, се одлични луѓе и тие учесттвуваа во некои рекордни работи оваа година“, заклучи тој.

Трамп одби да ги прими прашањата на новинарите за одговорот на неговата администрација на протестите во понеделникот.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial