МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Трамп им порача на демонстрантите во Иран дека е со нив

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - MARCH 16: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin gestures during his meeting with health workers at the Almazov Medical National Research Centre on March 16, 2018 in Saint Petersburg, Russia. The 2018 Russian Presidential Elections will take place on March 18. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека САД будно ги следат иранските протести, предупредувајќи против секој нов масакр за време на противладините протести, откако Техеран призна дека го урнал украинскиот авион.

Иран претходно соопшти дека ненамерно го урнал украинскиот авион, при што загинаа 173 луѓе во авионот, што е неочекуван пресврт по првичното тврдење на Западот дека авионот е погоден од проектил.

Според информациите, проектилот бил лансиран кратко откако Иран испалил проектили на база во Ирак, во која се наоѓаат американски војници. Претседателот Хасан Рохани изјави дека воената истрага утврдила дека „проектилите испалени со човечка грешка“ го урнале Боингот 737, што го нарече „непростлива грешка“.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial