МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Трамп го нападна својот сенатор Мит Ромни: Помпезна будала кој од почеток се бори против мене

Ромни претходно го критикуваше Трамп за неговото настојување да придобие странски држави да се вклучат во истрагата против Џо Бајден , односно неговиот син , кој бил вравботен во украинска нафтена компанија.

Републиканскиот претседател , кој оваа недела ги исмева демократите и медиумите за истрагата и за неговото отповикување, твитна дека американскиот сенатор Мит Ромни е „помпезна будала кој од почеток се бори против мене “.

Ромни, кој ги загуби изборите во 2012 година од демократскиот претседател Барак Обама, во петокот го критикуваше Трамп дека побарал од Кина да учествува во истрагата за поранешниот потпретседател Џо Бајден, кој сака да биде кандидат за претседател на демократите во 2020 година.

Тој изјави дека жалбата на Трамп кон Кина е „погрешна и жална“.

Во подоцнежниот твит, Трамп рече дека ги слушнал луѓето во Јута кои се жалат дека Ромни е избрана во Сенатот во 2018 година. „Се согласувам! Тој е будала кој им оди целосно во корист на бескорисните демократи“,напиша Трамп.

Трамп исто така го бранеше како „соодветен“ телефонскиот разговор на 25 јули со украинскиот претседател Володимир Зеленски, по што беше отворена истрага за отповикување  во Претставничкиот дом од Демократите и изјави дека неговиот повик кон Кина да ги испита Бајден и неговиот син Хантер за корупцијата не е со политичка заднина за сопствена позиција пред изборите.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial