Нова страница за информации

Тоа што охрабрува е дека има се повеќе пациенти без симптоми, со лесна клиничка слика, истакна Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека со оглед на зголемената смртност, соогласно податоците од историјата на болеста се пациенти кои имаат претходно хронични болести и се над 60 години.„Хоспитализирани се 318 пациенти вкупно. Во изминативе денови ги засиливме со кадар двете болници, Инфективната клиника и болницата „8 септември“. Факт е дека се соочуваме со силен бран на пандемијата, но тоа што охрабрува е дека имаме повеќе асимптоматски пациенти, со лесна клиничка слика. 14 посто се хоспитализирани, а 86 проценти се на домашно лекуање – истакна Филипче.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial