МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Тачи: Додека има визи, нема преговори со Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по денешната средба со специјалните претставници на францускиот претседател Емануел Макрон
и германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека е разочаран од односот на Европската унија кон Косово. Тој порача дека, сé додека не се укинат визите за косовските граѓани, нема да седне да преговара со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Обраќајќи им се на новинарите по средбата во неговиот кабинет, Тачи изјави дека „гостите од Франција и Германија воопшто не би ја отвориле темата за визна либерализација за Косово доколку тој не го сторел тоа“.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial