МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

СЗО: Засега треба да продолжи вакцинацијата со АстраЗенека

Светската здравствена организација препорача вакцинирањето со вакцината на АстраЗенека, која беше укината од повеќе земји поради неколку случаи на сериозни несакани ефекти, „засега“ да се продолжи.

Засега, СЗО верува дека односот ризик-корист е наклонет кон вакцината на „АстраЗенека “и препорачува да се продолжи со вакцинацијата“, соопшти СЗО, додавајќи дека неговите експерти, чие мислење со нетрпение се чека, сè уште ги анализираат податоците за набљудуваните здравствени проблеми.

СЗО не прецизира кога неговите експерти, кои се собраа вчера, ќе ги објават своите заклучоци.

Европската агенција за лекови (ЕМА), исто така, повтори вчера дека е „цврсто убедена“ во придобивките од вакцината на АстраЗенека.

Петнаесет земји, вклучувајќи ги Германија, Франција и Италија, ја прекинаа вакцинацијата со вакцината како резултат на претпазливост откако неколку вакцинирани лица доживеаја проблеми со коагулација на крвта, од кои некои завршија со смртен исход. Врската со вакцината сè уште не е потврдена.

СЗО во кратка изјава исто така посочува дека врската помеѓу овие здравствени проблеми и вакцината не е потврдена, истакнувајќи дека тромбоемболизмот е чест и дека венскиот тромбоемболизам е трето најчесто кардиоваскуларно заболување.

Претходно, за време на прес-конференција на комитетот на СЗО кој дава препораки за вакцини, познат како САГЕ, техничкиот советник, д-р Анелија Вајлдер-Смит, рече дека во клиничките испитувања на вакцината против ковид-19 од страна на Џонсон и Џонсон, 10 пациенти на кои им било дадени плацебо доживеле тромбоза, споредено со 14 од оние во групата кои ја примиле вакцината.

Од 44.000 луѓе кои учествувале во тестирањето, таа разлика од четири лица „не е значајна“, нагласи таа.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial