МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Се злоупотребува обврската за исплата на К-15

Добар дел од работодавачите го злоупотребуваат колективниот договор во делот на исплата на регресот за годишен одмор, познат како К-15, обвинува Организацијата на работодавачи. Многу невешто, дел од газдите се обидувале да ја избегнат исплатата на К-15 наложувајќи им на работниците да потпишат дека се согласуваат да добијат намален износ. Тоа што не е прецизирано што значи „економски потешкотии“ на фирмата и која е минималната сума за исплата, им дозволува на работодавачите за К-15 да исплаќаат и до само 100 денари по вработен.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial