Нова страница за информации

Речиси 1900 луѓе досега починаа од коронавирусот во Кина

epa08186743 A handout photo made available by the Indonesian Foreign Ministry shows Indonesian nationals who were evacuated from Wuhan, China, being sprayed with antiseptic as they arrive at Hang Nadim Airport in Batam, Indonesia, 02 February 2020. The 245 evacuees were transported on Natuna, Riau Islands, shortly after landing. The virus originated in the Chinese city of Wuhan and has so far killed at least 304 people with over 14,000 infected, mostly in China. The Philippines reported on 02 February the death of a 44-year-old man who was diagnosed with the virus. It is the first confirmed death outside of China. EPA-EFE/INDONESIAN FOREIGN MINISTRY/HANDOUT HANDOUT, EDITORIAL USE ONLY, NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Украина денеска планира да прати авион во Кина за да евакуира 49 свои државјани и 25 странци, додека Пекинг соопшти дека има 1886 потврдени ново заболени со коронавирус и 98 починати. Со овие последни бројки во Кина досега починаа речиси 1900 луѓе, а заболени се речиси 72 500 лица.

Во Киев украинскиот министер за здравство Виктор Лујашко вчера објави дека патниците ќе бидат земени од аеродромот во Вухан, епицентарот на вирусот, а дека само на луѓето кои немаат симптоми на заболувањето ќе им биде дозволено да се влезат во авионот.

Како и да е, додаде тој, по слетувањето во Украина тие ќе бидат во карантин 14 дена. Засега нема план за евакуација и на 25 украински патници кои се во карантин на патничкиот брод кој е стациониран во јапонското пристаниште Јокохама.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial