МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Речиси секој седми Американец останал без работа во корона-кризата

Минатата недела уште 5,2 милиони луѓе во САД побарале надомест за невработеност, соопшти владата, со што околу 22 милиони луѓе побарале помош откако во текот на минатиот и овој месец останале без работа.

Ова е веројатно најлошиот во американската историја бидејќи речиси секој седми американски работник ја загубил работата, пренесува РСЕ..

Овие податоци укажуваат дека економијата влегува во сериозна рецесија. Производството, според некои економисти, може да се намали за околу 10,5 проценти, што би било двојно повеќе од намалувањето за време на рецесијата 2008-2009 година што беше најголем пад од Големата депресија во САД во 1930-тите.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial