МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Путин: САД се обидуваат да ја вовлечат Русија во војна

САД се обидуваат да ја вовлечат Русија во војна со Украина порача рускиот претседател. Според Путин, целта на Вашингтотн е да го искористи евентуалниот судир за воведување нови санцкии притв Русија. 

Шефот на руската држава зазега не покажува знаци дека отстапува од безбедносните барања што САД и НАТО ги отфрлија. За Путин, Западот ги нарушува обврските за безбедноста во Европа презмени од ОБСЕ. Нашата загриженсот за европското проширување на НАТО се игнора вели Путин кој бара НАТО да не се прошири во Украина и другите поранешни советски републики, да се воздржи од поставување системи за оружје во близина на границата со Русија и да ги повлече своите сили од Источна Европа“. 

Шефот на руската држава предупреди доколку Украина стане членка на НАТО, би можела да ги вовлече другите земји членки во војна со Русија. Се недевам дека Москва и Западот ќе најдат решение за безбедносната криза околу Украина, иако тоа нема биде едноставно порача Путин во неговоото прво јавно обраќање по зголемување на тензиите со распоредувањето на руски војнцици во близина на Украина.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial