МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Путин нареди да се изработи нова одредба во законот за оружје по пукањето во училиштето во Казан

Russia President Vladimir Putin chairs a video meeting of the Pobeda (Victory) organising committee at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow on July 2, 2020, as he thanked Russians today after a nationwide vote approved controversial constitutional reforms that allow him to extend his rule until 2036. (Photo by Alexei Druzhinin / Sputnik / AFP) (Photo by ALEXEI DRUZHININ/Sputnik/AFP via Getty Images)

Рускиот претседател издаде итна наредба да се преиспитаат одредбите во однос на носењето оружје, непосредно по денешното пукање во училиштето во градот Казан.

Земено предвид типот на оружје со кое е извршен упадот во училиштето, претседателот нареди да се изработи нова одредба во однос на типовите на оружје кои смеат да бидат во рацете на цивилите.

Во нападот убиени се 11 лица од кои 9 се деца, а 32 лица се повредени.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial