МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Официјално стартуваше „Турски тек“ (ВИДЕО)

Russian President Vladimir Putin (R) shakes hands with his Turkish counterpart Tayyip Erdogan during a news conference following their talks in Sochi, Russia, May 3, 2017. REUTERS/Alexander Zemlianichenko/Pool

На официјална церемонија во Истанбул беше одбележан почетокот на гасоводот „Турски тек“. Беа присутни претседателите на Русија, Турција и Србија – Владимир Путин, Реџеп Таип Ердоган и Александар Вучиќ, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Гасоводот „Турски тек“ ќе обезбеди енергетска безбедност во Европа, рече претседателот Путин. Неговиот турски домаќин посочи дека Русија е главниот снабдувач на гас за Турција и двете земји ќе продолжат да ја развиваат својата соработка не само во енергетиката, туку и во другите области. Ердоган рече дека името „Турски тек“ го дал „неговиот драг пријател Путин“.

Соработката помеѓу Русија и Турција се развива во скоро сите области, и покрај вклученоста на голем број меѓународни актери, рече потстанарот на Кремљ.

„Успешната имплементација на големиот заеднички проект за изградба на „Транс-црноморскиот“ гасоводот, јасно покажува дека руско-турското стратешко партнерство дава значителни, опипливи резултати“, рече Путин.
„И покрај тешката состојба во светот и напорите на многу меѓународни играчи да спречат проширување на взаемно корисна соработка меѓу нашите земји, работата продолжува“, рече тој.

Во 2019 година Москва испорача околу 24 милијарди кубни метри гас на Турција.

На церемонијата учествуваа и рускиот министер за енергетика Александар Новак и претседателот на Управниот одбор на „Газпром“, Алексеј Милер, додека на церемонијата учествуваше и турскиот министер Фатих Дионмез.

„На сите им покажавме дека ништо не може да застане на патот на политичката волја. Проектот беше завршен многу порано од планираното. Горди сме на резултатот од оваа работа. Ова е стратешки проект кој ќе придонесе за енергетската безбедност на Турција и Европа, за подобрување на животот на милиони луѓе“, рече турскиот министер за енергетика Фатих Данмез.

Тој го нарече „Турски тек“ еден од најважните проекти што ќе помогне да се избегнат ризиците од транспортот на гас.

Проектот Турски тек вклучува изградба на гасовод кој се состои од две линии со капацитет од 15,75 милијарди кубни метри, секоја од нив. Првата е за снабдување на руски гас на турските потрошувачи, втората е за снабдување на земји од Јужна и Југоисточна Европа.Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial