МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Околу 10.000 противници на Пашињан скандираат пред Парламентот во Ереван

Околу 10.000 противници на ерменскиот премиер Никол Пашињан учествуваат на митинг во близина на Парламентот во Ереван.

Опозициските лидери бараат Пашињан да поднесе оставка, а претседателот да не ја потпише одлуката на премиерот за оставка на шефот на Генералштабот.

Бесплатни чаеви и векни леб беа поделени меѓу демонстрантите.

Полицијата не интервенира, иако на митингот се распоредени многу службеници за спроведување на законот. Во принцип, атмосферата е мирна.

Генералштабот на вооружените сили на Ерменија претходно побара оставка од Пашињан и го предупреди да не употребува сила против народот. Барањето за оставка на Пашињан се случува откако претседателот Армен Саркисјан, на предлог на премиерот, го отстрани првиот заменик началник на Генералштабот, Тиран Хачатријан, кој, според медиумиските извештаи, го исмевал шефот на владата за неговиот став околу ракетните системи „Искандер”. Подоцна наместо од него, одговорност беше побарана од шефот на Генералштабот. 

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial