МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

НЕМА УСЛОВИ ЗА ВРАЌАЊЕ НА СОБРАНИЕТО: Уставниот суд се произнесе

Уставниот суд оцени дека нема услови за враќање на Собранието. 

Мнозинството уставни судии оценија дека одлуката од 15 април да не се разгледува уставноста на одлуката за распуштање на Собранието е исправна и дека нема основа за понатамошно разгледување. Нивна заедничка констатација е дека Собранието може да се врати само со нов пратенички состав, односно после избори.

Претходно, имаше различни толкувања и ставови за тоа дали треба или не треба да се свика Собранието, кое веќе е распуштено. 

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial