МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

НЕМА ДОКАЗИ ДЕКА ОНИЕ КОИ ЗАЗДРАВЕЛЕ ОД КОВИД-19 ИМААТ ИМУНИТЕТ, ОБЈАВИ СЗО

Моментално нема докази дека оние кои заздравеле од коронавирусот се стекнуваат со имунитет, објави Светската здравствена организација.

„Дури и ако имаат антитела против КОВИД-19, тоа не значи дека овие лица се заштитени од повторно заразување“, соопшти СЗО.

Постои раширено мислење дека луѓето кои заздравеле од коронавирусот развиваат антитела кои го напаѓаат вирусот и спречуваат повторно заразување. Во некои држави, како Велика Британија, тестирањето за антитела е еден од темелите на владини стратегии за борба против коронавирусот и олеснување на рестриктивните мерки.

СЗО изјави дека е против тоа на луѓето кои биле заразени да им се издаваат таканаречени „пасоши за имунитет“, сметајќи дека тоа може да го зголеми ризикот од ново ширење на заразата.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial