МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Мицкоски од Вашингтон: На најдостоинствен начин ќе ги претставиме интересите на граѓаните и државата

Премиерот потенцира дека во Вашингтон ќе оствари голем број билатерални средби со државници од земји членки на Алијансата, а средби ќе има и со бизнис-заедницата во САД, пред која ќе ги презентира потенцијалите за инвестирање што ги нуди Македонија
Премиерот Христијан Мицкоски попладнево преку видеообраќање соопшти дека делегацијата предводена од него ја започна својата официјална посета на Вашингтон, која, пред сè, се случува по повод настанот на кој ќе бидат одбележани 75 години од формирањето на НАТО-алијансата. Освен во Вашингтон, македонската делегација во чиј состав се и министрите за одбрана, внатрешни и надворешни работи, ќе биде и во посета на Њујорк.Мицкоски потенцира дека за време на посетата на Вашингтон ќе оствари голем број билатерални средби со државници од земји членки на Алијансата, а средби ќе има и со бизнис-заедницата во САД пред која ќе ги презентира потенцијалите за инвестирање што ги нуди Македонија.

„Ќе најавам уште една нова странска инвестиција на компанија којашто е дел од листата на најголемите петстотини компании овде во САД, нови десетици милиони евра инвестиција и нови работни места за македонските граѓани. Тоа е она коешто претставува основен приоритет на новата влада во Македонија. Би сакал, исто така, да напоменам дека последните денови во Њујорк ќе ги искористам за средба со македонската дијаспора, македонските иселеници“,

рече Мицкоски во видеообраќањето од Вашингтон.
Посочи дека сака да ги слушне очекувањата кои македонската дијаспора ги има од новата влада во земјава, но и дека пред нив ќе сподели што може Владата да им понуди на иселениците да се вратат во својата татковина за, како што вели, да ги избегнат пречките со кои се соочуваа изминатиот период при влегување во државата.

„Уште еднаш да се заблагодарам на македонската јавност што нè следи изминатиот период и да ја охрабрам дека доаѓаат нови убави моменти за македонските граѓани. Ние на најдостоинствен начин, како што ни прилега, ќе ги претставуваме интересите на граѓаните и државата овде во Вашингтон , а потоа и во Њујорк“,

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial