МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Мицкоски: Одговорност ќе има, а ти Зоран Заев ќе одговараш!

Власта како почна така и завршува. Денот го завршуваат со закон за спас на криминалот на Зоран Заев и неговите соработници и тоа го донесуваат на неуставен начин. Добра вест е тоа што  завршува владеењето на Зоран Заев, рече на денешната прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, откако Собранието го изгласа Законот за јавно обвинителство  по повторно гласање.

– Ова беа три години на неправда, брутален криминал и врзани очи на министрите и на владата, затоа што тоа се првите кои прават криминал. Ова е време на рекет, муилионски провизии, бизнисмени кои сведочат за рекет, кеш и уцени. Криминалците направија сојуз со власта. Ова е време кога на површина излегуваат сите лаги. Нема правда, нема ниту мир- рече Мицкоски.

Тој најави дека ќе има одговорност за Зоран Заев и за неговите соработници

– Одговорност ќе има, а ти Зоран  Заев ќе одговараш .Мора да има одговорност. За мене лично и за мојата партија ова е битка за принципи. И мојата визија за Македоснија почива на три принципи: чесност и честитост, работа која мора да донесе резултати и одговорност. Затоа што мора да има правда за секого без оглед на политичката припадност и кој со кого е близок.

Мицкоски најави подобри времиња за граѓаните.

Тој го повика претседателот Пендаровски да не го потпишува Законот за јавно обвинителство бидејќи не е почитувано бадинтеровото правило за гласање.

Ако го потпише ќе биде соучесник – рече Мицкоски

Тој најави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги преземе ситеправни и законски мерки кои му стојат на располагање да го оспори, како што рече,  денешното  однесување. А по 12 април ќе има одговорност за тоа.

Мицкоски ја прокоментира најавата на Заев за парш на поравдата.

– Предводникот на неправдата овие три години ќе прави марш за правдата или во реалност марш за спас на милионите на Вицето, марш за спас на плантажите од марихуана на неговите роднини, марш за спас на Заев од Рекет, марш за спас на убијците кои ги пуштија на слобода овие три години. Патеката по која утре ќе чекорат е истата по која ќе си заминат после 12-ти април – рече Мицкоски.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial