МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Заклучно со вчера, вакцинирани се 781.623 граѓани, а ревакцинирани 714.135 односно аплицирани се вкупно 1.495.762 дози. Прва доза вакцина вчера примиле 1,717, а вкупно се вакцинирале 6.897 граѓани, соопшти Министерството за здравство, наведувајќи дека имунизацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и на терен.

Со последните бројки, барем една доза вакцина имаат примено 55 отсто од населението над 40 години и 31 отсто од населението од 18 до 39 години.

Министерството потсетува дека за вакцинирање на пунктовите не е потребно закажан термин, а децата од 12 до 18 години се вакцинираат со согласност од родител.

– Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста, се намалува шансата од заболување, како и смртен исход, информира Министерството за здравство. 

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial