Нова страница за информации

Меркел: Од среда целосен карантин , нема ниту пеење на Божикните миси

Во Германија, од среда ќе бидат воведени дополнителни строги мерки на затворање, вклучително и затворање на училиштата и повеќето продажни места, а мерките ќе бидат придружени со трет пакет помош за економијата.

„Сето ова има големо влијание врз претстојните празници, но ние сме едноставно принудени да сториме нешто“, рече денеска германската канцеларка Ангела Меркел по вонредниот состанок со претставниците на федералната и покраинската влада .

Таа објасни дека мерките за делумно затворање воведени на почетокот на ноември не ги донесоа посакуваните резултати и затоа се потребни нови мерки.

„Експоненцијалниот раст на бројот на нови инфекции е запрен некое време, но сега бележиме обновено зголемување на бројот на инфекции“, рече Меркел.

Премиерот на сојузната покраина Баварија, Маркус Содер, рече дека воведувањето нови мерки е неизбежно поради големиот број нови инфекции и смртни случаи, а со цел да се спречи колапсот на здравствените институции.

„Короната е надвор од контрола. Затоа повеќе не можеме да се држиме до делумни мерки “, рече Содер. Тој рече дека правилото „затворање за сите“ е во сила од средата.

„Филозофијата е: остани дома“, рече Содер.

Вицеканцеларот и министер за финансии Олаф Шолц (Социјалдемократска партија на Германија СПД) исто така објави нов пакет помош за економијата, трет по ред од почетокот на пандемијата.

„Договоривме многу сеопфатни мерки за економска помош кои треба да овозможат надминување на загубите предизвикани од новите мерки“, рече Шолц.

Планирано е да се покријат 90 проценти од фиксните трошоци, а за некои компании е можно да се помогне и до 500.000 евра.

„Очекуваме оваа помош да изнесува околу 11 милијарди евра месечно“, рече Шолц.

Мерките договорени меѓу федералните и покраинските власти вклучуваат затворање на малопродажните места, со исклучок на продавниците за храна и аптеките од 16 декември до 10 јануари.

Дозволено е работење и на бензинските пумпи, сервисите за поправки на автомобили, банките и поштите, но работата на фризерите и салоните за масажа е забранета.

Приватните собири треба да бидат ограничени на пет лица од две домаќинства. За време на Божиќните празници, од 24 до 26 декември, а кругот на собирање луѓе треба да биде ограничен на блиски роднини.

Федералните и провинциските влади ги повикуваат граѓаните да ги одржуваат контактите на минимум една недела пред Божиќ.

Исто така, граѓаните се повикуваат да патуваат само во итни случаи.

Како по правило, училиштата и градинките треба да бидат затворени од 16 декември до 10 јануари, односно треба да се обезбеди онлајн учење.

За специфични мерки во училиштата, секоја федерална покраина треба да донесе свои мерки.

За новогодишната ноќ забранети се собири на јавни места, а продажбата на пиротехнички средства е забранета во деновите пред Нова година.

За време на целото времетраење на построгите мерки, потрошувачката на алкохол на јавни места е забранета.

Масите се дозволени со обврска да одржуваат растојание од 1,5 метри и обврска да носат маски. Пеењето за време на мисите во црквите за време на Божиќ е забрането. Во црквите каде што се очекува поголем број верници, задолжително е да се воведе систем за регистрација.

Претставниците на сојузната и покраинската влада треба да се состанат повторно во ист состав на 5 јануари за да ги разгледаат можните измени на мерките по 10 јануари.

Please follow and like us:
fb-share-icon

About Post Author

Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial