МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Меркел за коронакризата: Германија не може да успее , ако не успее Европа (ВИДЕО)

Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање пред Бундестагот рече дека Германија се уште е на почетокот на пандемијата, повикувајќи на солидарност на ниво на Европската унија.

„Никој не го слуша тоа со задоволство, но вистината е дека не сме во завршна фаза на пандемија, туку на почетокот. Ќе мора да живееме со овој вирус долго време“, рече Ангела Меркел за време на говорот пред парламентот, кој обично му претходи на секој самит на ЕУ.

Меркел предупреди дека сегашниот успех во борбата против ширењето на коронавирусот е „само една фаза“ во борбата против пандемијата.

„Сè уште сме на тенок мраз, би рекла на многу тенок мраз“, рече Меркел.

Меркел предупредува граѓаните да не се опуштат пребргу.

Таа ги повтори критиките за однесувањето на некои провинции, кои инсистираат на тоа што е можно побрзо да се релаксираат ограничувањата, како што се отворање на училишта или ресторани.

„Однесувањето на некои провинции ме загрижува. Олеснувањата би биле избрзани. “, предупреди Меркел.

Германската канцеларка, исто така, укажа на ограничувањето на граѓанските права за време на криза и објасни дека досега ништо не и паднало толку тешко како нарушувањето на основните права како што е правото на движење или патување.

„Оваа пандемија е товар на демократијата затоа што ги ограничува токму нашите егзистенцијални права и потреби“, рече Меркел.

Како што истакна Меркел, смета дека вакцината треба да биде достапна ширум светот.

“Во оваа борба против коронавирусот, убедена сум дека сега треба да покажеме голема дисциплина за да можеме да ја започнеме економијата што е можно поскоро и да одржиме прифатлива здравствена состојба. Да се ​​воведеа ограничувањата на почетокот на пандемијата, што значеше и можност за ставање под контрола на ширењето на вирусот, ќе беше полесно “, рече таа.

“Нашиот федерален ред е силен, мора да се потенцира. Но, не смееме да создаваме лажната надеж и сега да го испуштиме  она што го постигнавме досега. Да бидеме мудри и внимателни во следната фаза на пандемијата. Ова е трка на долги патеки и мора да бидеме внимателни да не останеме без воздух “, рече Меркел.

Германската канцеларка рече дека Германија не може да успее ако Европа не успее.

“Да се ​​отвори општество во оваа ситуација, исто така, бара сила и имагинација да воведеме нови начини на однесување. Во ова време, не можеме да кажеме како нашата економија која што пропаѓа ,ќе продолжи да се опоравува сè додека трае пандемијата. Затоа, е важно да ја поддржиме нашата економија и нашите работници. Но, сите наши мерки на национално ниво нема да вродат со плод ако не се опорави економијата на европско ниво. Германија не може да успее ако Европа не успее“, рече таа.

„Ние сакаме финансиска помош од Европската унија за малите и средни претпријатија да бидат подготвени за доделување до 1 јуни“, додаде таа.

“Денес ќе разговараме на Европскиот совет за тоа како Европа може брзо да реагира за да и помогне на европската економија. Европската програма за инвестиции во наредните две години би можела повторно да ја придвижи економијата. Ваквата циклична програма треба да биде во согласност со заедничкиот европски буџет. Мораме да се запрашаме какви се стратешките способности во иднина. “, рече таа.

„За нас во Германија, Европа е судбоносна обврска“, додаде таа.

„Европа не е Европа ако не си помогнеме едни на други во вонредни времиња и под закана од долг“, заклучи во говорот германската канцеларка. Нејзиниот говор постојано беше прекинуван со аплаузи.

https://youtu.be/e_3c6cYIpAM
Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial