МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Лекарите во Нови Пазар со свртен грб ја пречекаа Брнабиќ по експлозијата на корона вирусот во градот

Лекарите во Нови Пазар со свртени грбови ја пречекаа српската премиерка Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар кои по експлозијата на Ковид 19 го посетија најголемиот град во Санџак.

Нема точни податоци колку новозаболени и умрени од корона има во овој дел на Србија бидејќи реалноста е многу посурова од статистиката.

Градот бараше помош откако 60-тина здравствени работници беа заразени, а секој ден се регистрираат по неколку десетици случаи.

Во блискиот на Нови Пазар, град Тутин, утрово е соопштено дека цело семејство починало од Ковид 19. А за премиерката имаше и протестен дочек од граѓани во Нови Пазар каде е воведен полициски час.

Вонредна состојба е воведена и во Врање, кој се наоѓа на 50-тина километри од границата со Македонија. Табановце од пред 4 дена е отворен премин без никакви мерки за оние што доаѓаат во Македонија.

Веќе има патници кои од Врање биле во Македонија, но и македонски гости кои биле во овој град кој само вчера бележи 17 позитивни пациенти од вкупно 50 тестирани. Починал и 44-годишен спортски работник.

Статистиката во Србија по град не се објавува, но големите бројки предизвикаа нестабилна епидемиолошка состојба во Врање каде е воведена вонредна состојба иако кафеаните ќе вртат скара.

И во Косово бројките растат, а тој раст се погоди со отварањето на Блаце. 122 нови случаи од 231 тестирање се регистрирани, или повеќе од половина тестирани се заразени.

Најмногу заболени има во Приштина, 80-тина километри од Скопје иако главниот град на Македонија има трипати повеќе активни случаи.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial