МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Компанијата Фајзер убедува: нашата вакцина е безбедна за деца на возраст од 12 до 15 години

Компанијата Фајзер и BioNTech во понеделникот соопштија дека нивната вакцина против Ковид-19 останува 100 отсто ефикасна кај децата на возраст помеѓу 12 и 15 години, имунитет кој е загарантиран во првите четири месеци по примањето на втората доза.

Компаниите соопштија дека новите податоци, кои опфаќаат 2.228 експериментално доброволни случаи, ќе помогнат да се поддржи целосното усвојување на нивните апликации за одобрување на вакцината кај оваа група на луѓе (деца) во Соединетите Американски Држави како и ширум светот.

Не беа забележани сериозни безбедносни грижи кај поединци во рок од најмалку шест месеци по примањето на втората доза вакцина.

Додека глобалната здравствена заедница работи на зголемување на бројот на вакцинирани луѓе ширум светот, овие дополнителни податоци даваат дополнителна доверба во безбедноста и ефикасноста на нашите вакцини кај адолесцентите, изјави извршниот директор на компанијата Фајзер, Алберт Бурла во изјавата за медиумите.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial