МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Ковачевски: Сите кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 проценти повисока дневница

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска ја посети компанијата „Дура Аутомотив Системс“ изјави дека денешната посета на оваа компанија е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение Недела-неработен ден.

„Вработените на оваа компанија, која заради сложениот производствен процес мора да работи и во недела, добиваат дополнителни 50% од основната дневница. Со тоа просечната плата на оние вработени кои работат во недела во оваа компанија порасна“, рече премиерот Ковачевски.

За останатите, кои ќе работат во недела, измените предвидуваат за најмалку 50 проценти поголема дневница и слободен ден за работниците, кои се дел од дејностите неопходни за функционирање на општеството, дејности во кои работниот процес не смее или не може да биде запрен, како и 100 отсто поголема дневница и слободен ден за оние што ќе работат во несуштинските дејности на кои ќе им биде дозволено да работат.

Работодавачите кои ќе го прекршат законот ќе се соочат со забрана за работа од 15 дена и прекршочна пријава. Доколку работодавачот го повтори истиот прекршок во рок од една година, забраната за работа ќе биде 30 дена.

Измените на Законот за работни односи, кои ја дефинираат недела како неработен ден за 92 проценти од работниците, стапи во сила на 2 јануари.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial