МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Како стоиме со невработеноста оваа година?

Ако се погледнат статистичките податоци за оваа година, стапката на невработеност се движи од 16 до 17 отсто. 

Ова е според податоците на Државниот завод за статистика. 

Во третиот квартал, стапката на невработеност во земјата достигнува 16,5 проценти.

Во вториот квартал невработеноста изнесувала 16.7 отсто, а во првиот квартал била 16.2 отсто. 

Сепак поради пандемијата на коронавирусот, беше наведено дека над 15.000 луѓе во земјава останале без работа, 

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial