МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

ЕУ се согласи да ги заостри санкциите кон Русија и Белорусија поради Украина

ЕУ се согласи да додаде уште руски олигарси и функционери на црната листа на санкции, да ја зајакне контролата на трансферите на криптовалути и да го таргетира поморскиот сектор поради војната на Москва во Украина, соопштија дипломати.

Блокот од 27 земји, исто така, даде зелено светло за укинување на три белоруски банки од глобалниот систем за плаќања SWIFT поради поддршката на Минск за нападот на Кремљ, твитна француската мисија, која претседава со ЕУ.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial