МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

ДП на Италија бара исклучување на СП на Албанија од Европската социјалистичка партија

Демократската партија на Италија, која припаѓа на левицата, бара исклучување на Социјалистичката партија на Албанија од Европската социјалистичка партија.

Веста ја објави „Ла Република“, според која, овие поделби меѓу двете леви партии, албанската и италијанската, доаѓаат по договорот на премиерот Еди Рама и неговата колешка Џорџа Мелони за имигрантите.

Се известува и дека Демократската партија на Италија ќе побара исклучување на СП од европската социјалистичка групација, на Конгресот во Малага.

-Нашите вредности се изневерени. Ќе го поставиме прашањето на конгресот на ПСЕ, кој денес и утре се одржува во Малага, во присуство на сите главни социјалисти на континентот, од шпанскиот премиер Педро Санчез до германскиот канцелар Олаф Шолц, изјавил Пепе Провенцано.

Рама и Мелони се договорија Италија да изгради два прифатни ценри во Албанија, за имигрантите кои влегле во Италија и аплицирале за азил.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial