МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски заминува од клиниката Жан Митрев

Во телефонски разговор за Телма, Чадиковски рече дека оставката е веќе депонирана и иако има отказен рок од три месеци, се надева на спогодбено заминување од клиниката пред тој рок.

Чадиковски вели дека оставката ја поднел бидејќи ниту клиниката Жан Митрев, ниту Министерството за здравство не го почитувале договореното.

Чадиковски со тим од осум луѓе од државната детска кардиохирургија, на први февруари почна да работи во клиниката Жан Митрев, по принципот на јавно-приватно партнерство на државата со болницата Жан Митрев.

Целта беше децата да ги добијат сите стандарди што не беа овозможени на детската кардиохирургија.

Се очекува, по оставката на Чадиковски од клиниката Жан Митрев да замине целиот негов тим.

Неофицијално, се преговара со приватната болница Систина, проектот за детска карди-хирургија да се пресели таму.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial