МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Горивата поскапуваат за половина до еден денар по литар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлуката на РКЕ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,46 отсто.

Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 69 денари. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе биде 58,5 денари за литар, додека цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за еден денар по литар и ќе изнесува 47,5 денари.

Со одлуката на РКЕ за 0,425 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе чини 33,565 денари.

Како причина за промена на малопрадажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 0,8 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот во изминатите седум дена и зголемувањето на референтните цени на дизелот и на бензините за 1,41, односно за 2,68 отсто

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial