МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Германски мини од Втората светска војна „го чекале“ Путин- пред да нурне со подморница, откриена голема опасност

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - MARCH 16: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin gestures during his meeting with health workers at the Almazov Medical National Research Centre on March 16, 2018 in Saint Petersburg, Russia. The 2018 Russian Presidential Elections will take place on March 18. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Во пресрет на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на островот Гогланд ова лето, маринците на Балтичката флота го пронајдоа и елиминираа минското поле од Втората светска војна, изјави командантот на Балтичката флота Адмиралот Александар Носатов.

Тој за весникот „Црвена звезда“ изјави дека две десетина единици муниција биле откриени и неутрализирани од рударите на островот, додека на морското дно екипажот на рудникот „Александар Обухов“ откри целото минско поле од германски мини која со помош на роботска подводна техника уништено на лице место, пренесува порталот Спутник.

Според наведеното, Путин ја погледнал колекција на предмети пронајдени од археолозите на бродот што потона во североисточниот дел на островот во 19 век, и се спуштил на дното на морето, каде што потона подморницата Сјомга Шх-308 од Втората Светска војна.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial