МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Вучиќ: Невистина е дека нон-пејперот доаѓа од Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека  изјавата на претседателката на Косово, Вјоса Османи, дека нон-пејперот што се појави на Косово доаѓа од Србија е невистина. 

„Ако се надеваат дека Србија ќе прифати такво признавање на Косово, тоа нема да се случи“, рече Вучиќ за време на поставувањето на камен-темелникот за новата ковид болница во Нови Сад.

Тој изјави дека тој и неговите тимови го анализираат документот и дека смета дека знае кој учествувал во составувањето на истиот.

„Бев изненаден од тој труд. Имаш многу повеќе во тој труд отколку во планот на Ахтисари“, рече тој.

Тој исто така рече дека Србија треба да добие повеќе во тоа отколку што било некогаш понудено и изјави дека тоа не е добро.

„Таа појава на“ нон-пејпер „значи дека притисоците врз Србија ќе се зголемуваат и дека се приближуваме до последните притисоци каде што мора да се дојде до решение или да се најде виновник“, рече тој.

Тој додаде дека поради тоа, земјата мора да се управува на најмудриот начин.

Одговарајќи на прашањето на новинарите дали се точни гласините и тврдењата во одредени медиуми дека марихуаната ќе биде легализирана за да се ослободи од одговорните за аферата Јовањица, тој рече дека не е точно.

„Ние нема да го декриминализираме поседувањето или размножувањето … Ќе ги гониме полошо и повеќе од кога било“, изјави Вучиќ.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial