МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Вулин: Да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Beograd, 17. aprila 2014. - Vlada Srbije i Srbi sa KIM su ispostovali sve sto je predvidjeno Briselskim sporazumom, a ocekujemo aktivniji pristup medjunarodne zajednice u njegovoj implementaciji i normalizaciji zivota na KIM, izjavio je danas ministar bez portfelja zaduzen za KIM u tehnickoj vladi Aleksandar Vulin (na slici).On je povodom prve godisnjice od potpisivanja Briselskog sporazuma, rekao Tanjugu da ocekuje da "medjunarodna zajednica, mozda i vise nego do sada postuje sve sto su uradili Vlada Srbije i Srbi na KIM u stvaranju i sprovodjenju Briselskog sporazuma". FOTO TANJUG/ RADE PRELIC/nr

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека ќе побара забрана за влез во Србија за оние кои во црногорскиот Парламент гласале за Резолуцијата за геноцид во Сребреница.

– Претседателот Вучиќ не е човек кој забранува, но ќе побарам од него да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за резолуцијата. Своите семејства кои се добро распоредени низ Белград, нека ги гледаат во Црна Гора, напиша Вулин во соопштението.

Според него, оние кои во црногорскиот Парламент гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница „се откажале од Србите“.

– Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ последен пат ги разочара Србите, по овој срам веќе ништо од него не може да не разочара, оцени Вулин.

Собранието на Црна Гора вчера усвои Резолуција за геноцид во Сребреница, а министерот за човечки и малцински права Владимир Лепосавиќ е сменет на предлог на црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ, поради изјавите во кои го „релативизирал геноцидот во Сребреница“

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial