МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Во Србија е уапсен Насер Кељменди, најголемиот наркобос на Балканот

Насер Кељменди (63), кој беше приведен денес во Лозница, е добро познат во јавноста затоа што американската ДЕА го карактеризираше како најголем регионален наркобос. Почнал како шверцер на текстил, но во меѓувреме „напредувал“ кон шверц со наркотици.

Тој не е сам во таа деловна активност. Насер е најстариот член на „Јатачкото семејството“ Кељменди, како што често ги нарекуваат. Тие го „заработија“ тој епитет затоа што се верува дека честопати им обезбедувале засолниште на најбараните криминалци од оваа област. Сите машки членови, таткото Насер и трите сина, се поврзани со злосторство.

Семејството Кељменди, таткото Насер и синовите Лиридон, Бесник и Елвис, живееле во Пеќ, Косово. Покрај Насер, на списокот има и некои од најголемите имиња во криминалните картели од Мексико и Латинска Америка.

Во ноември минатата година српскиот медиум Дан објави дека член на групата на Кељменди му се заканувал на претседателот на граѓанското движење УРА, Дритан Абазовиќ. Според Дан, лицето кое му се заканувало на Абазовиќ е лице со црногорски документи и живее на Косово.

До 80-тите години на минатиот век, според агенциите за безбедност, изворите на приход на Насер доаѓале од шверц на текстил и злато од Турција, а за време на санкциите тој го сменил бизнисот во согласност со ситуацијата, па започнал да шверцува и нафта, цигари и наркотици, како и како оружје.

Насер коj e со косовско потекло, исто така е и државјанин и на Босна и Херцеговина, но делокругот на неговиот бизнис (и легален и нелегален) се протега на Црна Гора, каде што тој поседува голем број недвижнини, како и хотел на плажата во Улцињ, под име „Каза град“. Инаку, Насер е сопственик на истоимениот хотел во Илиџа, град во сараевскиот кантон.

Фактот дека кога беше изведен пред обвинителите на Сараево во 2007 година, тој не знаеше колку автомобили поседува, бидејќи не можеше да ги запомни, зборува со сигурност за тоа колку е големо неговото богатство. Со сигурност ги наведе само „Хамерот“, „Ауди 8“ и БМВ Х5.

Во текот на 90-тите, кога се чини дека неговиот бизнис го достигна својот врв, беа спроведени истраги против Кеelменди во неколку земји. Сепак, ова не беше прв пат да се појави пред судовите. Уште во 1976 година, тој беше осуден на една година и шест месеци во Пеќ за обид за убиство.

Во мај 2013 година, тој беше уапсен во Приштина по потерница на Интерпол, издадена од БиХ за организиран криминал. Неговиот притвор беше заменет со домашен притвор на 28 февруари 2017 година, а тој беше целосно укинат на 17 март.

Постапката против Кељменди ја презеде ЕУЛЕКС и неговото судење започна на 16 јануари 2015 година. Тие го обвинија Насер дека е одговорен за убиството на криминалецот и таен агент Рамис Делалиќ Шела во Сараево во 2007 година како водач на организирана група.

Истото обвинение го товари за поседување 100 килограми хероин, 150 таблети за производство на синтетички дроги и околу 2,5 тони прочистена оцетна киселина наменети за производство на наркотични средства.

Според неколку служби, Кељменди отишол дотаму што организирал вооружен напад врз канцеларијата на УНМИК во Домот на културата во Пеќ, со намера да уништи докази за неговата криминална активност.

Според подароците на БИА, тој работел и за кланот Метохија предводен од Рамуш Харадинај. Во текот на 90-тите години, тој беше еден од главните финансиери на ОВК, и со својата група имаше монопол над трговијата со дрога, оружје, бело робје и тутун на територијата на Пеќ.

Интересно е што во еден момент овој закоравен криминалец донираше пари за изградба на џамија во близина на Сараево, и дека тамошната исламска заедница тврдеше дека немаат можност да ги проверат парите што им ги дадоа донаторите и не знаеше како се стекнати.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial