МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Во Скопје и Штип најмногу активни случаи на ковид-19, во Пехчево и Валандово ниту еден

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на листата е Штип со 430. Во Пехчево и во Валандово во моментов нема ниту еден активен случај на новиот коронавирус.

Со последните бројки соопштени денеска од Институтот за јавно здравје со по над двесте активни случаи се Куманово (269), Тетово (220), Струга (203) и Гостивар (282).

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на листата е Штип со 430. Во Пехчево и во Валандово во моментов нема ниту еден активен случај на новиот коронавирус.

Со последните бројки соопштени денеска од Институтот за јавно здравје со по над двесте активни случаи се Куманово (269), Тетово (220), Струга (203) и Гостивар (282).

Останатите градови низ земјава се со двоцифрени броеви на активни случаи на ковид-19 од кои најмногу има во Охрид (87).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11 128, бројката на оздравени пациенти е 6 972, на починати е 500, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3 656.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 4915, активни 1363
• Куманово 1091, активни 269
• Дебар 206, активни 117
• Штип 872, активни 430
• Прилеп 333, активни 53
• Тетово 1057, активни 220
• Струга 457, активни 203
• Велес 225, активни 21
• Битола 143, активни 63
• Охрид 276, активни 87
• Кавадарци 73, активни 53
• Гостивар 487, активни 282
• Гевгелија 23, активни 12 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 37, активни 21
• Крива Паланка 25, активни 11
• Радовиш 29, активни 16
• Крушево 16, активни 9
• Кочани 105, активни 24
• Пробиштип 53, активни 19
• Демир Хисар 34, активни 27
• Македонски Брод 35, активни 30
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 8, активни 4
• Валандово 6, активни 0
• Виница 22, активни 18
• Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 14, активни 8
• Свети Николе 227, активни 151
• Кичево 175, активни 108
• Ресен 146, активни 26
• Неготино 27, активни 7 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial