МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Во Ерменија врие, ситуацијата е на раб на државен удар

ЕРЕВАН – Ерменскиот премиер Никол Пашинијан предупреди на обид за воен удар против него во четвртокот, а илјадници излегоа на улиците на главниот град да го поддржат откако армијата побара оставка од неговата и неговата влада.

Русија, сојузник на Ерменија, која има воена база во земјата, рече дека е вознемирена од настаните во поранешната советска република и повика на решавање на ситуацијата по мирен пат и во рамките на уставот.

Пашинијан (45) се соочува со повици да поднесе оставка од ноември по, како што велат критичарите, неговото погубно справување со шестнеделниот конфликт меѓу Азербејџан и етничките ерменски сили околу енклавата Нагорно-Карабах и околните области.

Етничките ерменски сили му отстапија територии на Азербејџан во борбите и Русија, која е загрижена за нестабилноста во поранешниот Советски сојуз, распореди мировници во енклавата, меѓународно признаена како дел од Азербејџан, но населена со етнички Ерменци.

Пашинијан, поранешен новинар кој дојде на власт со мирна револуција во мај 2018 година, ги отфрли повиците за повлекување и покрај протестите на опозицијата. Тој вели дека ја презема одговорноста за она што се случило, но сега треба да ја осигури безбедноста на неговата земја.

Во четвртокот, армијата го додаде својот глас кон оние кои го повикуваат да си даде оставка.

„Неефикасното управување на сегашните власти и сериозните грешки во надворешната политика ја доведоа земјата на работ на колапс“, рече армијата во соопштението.

Таа го осуди разрешувањето на првиот заменик-шеф на генералштабот на армијата од страна на Пашинијан, потег што го опиша како неодговорен, неоснован и штетен за државата.

Двајца поранешни претседатели – Роберт Кочаријан и Серж Сарксјан – објавија изјави во кои ги повикуваат Ерменците да ја фрлат својата поддршка зад војската.

Не беше јасно дали армијата е подготвена да употреби сила за да ја поддржи својата изјава, во која повика Пашинијан да поднесе оставка.

Пашинијан одговори повикувајќи ги своите следбеници да се соберат во центарот на главниот град Ереван за да го поддржат и се огласи на Фејсбук за да ѝ се обрати на нацијата во живо.

„Најважниот проблем сега е да се задржи моќта во рацете на народот, бидејќи сметам дека ова што се случува е воен удар“, рече Пашинијан.

Потоа се појави со сопругата, синот и ќерката пред главната владина зграда каде што беа собрани неколку илјади негови приврзаници. Тој рече дека е од витално значење да се избегне конфронтација и покрај зголемената напнатост.

Неколку илјади приврзаници на опозицијата организираа ривалски протест на друг плоштад во главниот град. Од снимките на руската новинска агенција РИА таму можеше да се види како извикуваат и аплаудираат додека борбен авион лета над нив.

Во претходниот пренос во живо на Пашинијан, тој рече дека го разрешил шефот на генералштабот на вооружените сили, потег што сепак треба да го потпише претседателот.

Пашинијан рече дека замената ќе биде објавена подоцна и дека кризата ќе се надмине уставно.

Арајик Харутијан, претседател на енклавата Нагорно Карабах, понуди да дејствува како посредник помеѓу Пашинијан и генералштабот.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров телефонски му порача на својот ерменски колега дека Москва смета дека кризата е домашна работа за Ерменија, но се надева дека ќе се реши по мирен пат. (Ројтерс)

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial