МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Ветерани на УЧК протестираат во Приштина поради апсењето на Гукати

Ветерани од таканаречената УЧК започнаа протест во Приштина, откако ЕУЛЕКС го уапси претседателот на УЧК Хисни Гукати.

Според приштинскиот „Газета експрес“, ветераните сметаат дека одлуката за апсење на Гукати е неправедна.

Да ве потсетиме, специјалци на ЕУЛЕКС, маскирани и вооружени со автоматски пушки, упаднаа во канцелариите на организацијата што собира ветерани од т.н. Ослободителната војска на Косово и го уапси претседателот на тоа здружение.

Потоа Гукати беше изнесен од просториите на здружението во Приштина со лисици на рацете.

Се наведува дека не е позната причината за неговото апсење.

Исто така, медиумите објавија дека се очекува Гукати да биде префрлен во притворската единица во Хаг.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial