МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Бугарските европратеници ја споредија Македонија со Северна Кореја

Бугарското вето за Македонија доминираше во дебатата за годишниот извештај за Македонија во Европскиот Парламент. Известувачот Кучук уште на самиот почеток посочи што треба да направи Скопје за да ги почне прегoворите.

На ова се надоврза и комесарот за проширување Врахеји. Тој ги повика двете страни постигнат компромис, но и да се воздржат од провокации.

Меѓутоа дебатата продолжи токму во таа насока. Бугарските европратеници изнервирани од своите колеги од групата на Социјалистите и Зелените кои предложија амандмани кои се осудува антимакедонската реторика, упатија низа навреди, обвинувајки ја Македонија за дискриминација кон бугарското малцинство, смртните закани кон Гавранлиев, историски фалсификат.

Ваквото однесување е неодговорно им порача пратеничката Фајон, која стои зад предложените амандмани. Со ист став излегоа и други европратеници.

Дел од европратениците побараа ЕУ повеќе да се вложи во регионот, особено во времево на корона кризата која ја користат Русија и Кина за да се наметнат во земјите од Западен Балкан.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial