МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Бугарскиот професор Пенчев: А Џонсон да оди да бара корени на англискиот јазик во Белата куќа? Оставете ги Македонците!

Да се ​​сопне Македонија на нејзиниот пат кон Европската унија не е само морално неодбранливo, тoa е геополитички глупавo. Предавство на бугарските национални интереси е да се работи за Северна Македонија да остане поделена држава, оставена надвор од ЕУ, распарчена од секакви конфликти, пишува во својот личен блог професорот Бојко Пенчев, декан на Факултетот по словенски филологии на Софискиот Универзитет „Св. Климент Охридски”.

Тој е дециден дека ова однесување на бугарските државници е поради нивната немоќ да се справат со како што вели, растечката епидемија, стравот од протестите. Така, вели Пенчев,Владата покажува мускули на Македонија. 

„Сè започна со ВМРО, која во надувување на овие хистерии виде шанса да го подигне својот рејтинг над посакуваниот. И сега, заради некои избори на пролет, Бугарија е пред грешка која ќе има големи историски последици, вели Пенчев.

Тој смета дека ние имаме право да се нарекуваме Македонци и дека Бугарија не смее да го оспорува македонскиот јазик и идентитетот. 

„Како што ќе решат, така ќе го наречат својот јазик, тие се независна држава. Дури и да е еден до еден со литературниот бугарски, тие сепак можат да го наречат „македонски“. И тој не е ист. Македонски автори преведуваа и објавуваа во Бугарија скоро 30 години, но „државниците“ сè уште не сакаат да ги признаат реалностите. Кое е значењето на чисто јазичните изјави за блискоста и разликата?! Ајде, ако тие сакаа да го наречат својот јазик „бугарски“, а ние бевме „против“ затоа што ги држиме авторските права, ќе имаше некаква логика. Дали требаше да ги препознаат бугарските корени на јазикот и идентитетот? Те молам?! Да препознаеме „корени“, метафора?! Ова е апсурдно! Како Борис Џонсон да помисли да тропне на маса и да побара од Белата куќа да ги препознае англиските корени на американскиот идентитет, пишува Пенчев.

Додава: Јасно е дека ние, Бугарите, сме воспитани да ја гледаме Македонија како збунето дете кое залутало и ги заборавило своите родители. И што правиме со ова дете?! Време е да се сетат на нашите државници мажи и жени на параболата за кралот Соломон и двете жени кои се скарале за тоа оја е вистинската мајка на едно дете.

Кога Соломон понудил да го раздели пресекувајќи го на половина, вистинската мајка рекла: „Земи го, само нека е жив“. Ако Бугарија е вистинска мајка за Македонија, време е да ги пуштиме Македонците на слобода таму каде што одлучија.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial