МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Борисов попушта: Предлагам измени во Уставот, ќе се намали бројот на пратениците

EBE 27 Priština - Na snímke bulharský premiér Bojko Borisov reèní na tlaèovej konferencii po stretnutí s kosovským prezidentom Hashimom Thacim v kosovskej Prištine 16. apríla 2018. FOTO TASR/AP Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov speaks during a press conference with Kosovo President Hashim Thaci on the occasion of his acceptance of a presidential medal of merit for his contribution to Kosovo's independence, during his visit to Pristina, Kosovo, Monday, April 16, 2018. (AP Photo/Visar Kryeziu)

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, се обрати на нацијата во врска со протестите што веќе подолго време ја потресат земјата, предлагајќи да се направат одредени измени во сегашниот Устав.

Како што објасни тој, уставните измени првенствено ќе се однесуваат на Националното собрание, но и работата на државниот обвинител, чија оставка ја бараат демонстрантите.

Покрај тоа, Борисов предложил да се намали бројот на пратеници од 240 на 120, како и да се намали бројот на места во Големото национално собрание од 400 на 280.

Што се однесува до главниот обвинител, Борисов рекол дека тој треба да излегува еднаш во шест месеци пред Националното собрание, така што пратениците ќе имаат можност да побараат образложение за одредени случаи.

„Време е нашата држава да се ресетира“, посочил тој.

Борисов исто така изјавил дека тоа е она што го барале луѓето од него, што го чекале со години.

„Овие предлози ќе ја зајакнат довербата во сегашната политичка опција, додека оние пратеници кои живеат во форма на анонимност едноставно ќе исчезнат. Ќе се зајакне независноста на судството, а главниот обвинител ќе биде повеќе автономен. И, што е најважно, ќе се зајакне контролата врз она што го работи обвинителот“, заклучил Борисов.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial