МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Борисов: Бугарија ќе има колективен имунитет во мај

EBE 27 Priština - Na snímke bulharský premiér Bojko Borisov reèní na tlaèovej konferencii po stretnutí s kosovským prezidentom Hashimom Thacim v kosovskej Prištine 16. apríla 2018. FOTO TASR/AP Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov speaks during a press conference with Kosovo President Hashim Thaci on the occasion of his acceptance of a presidential medal of merit for his contribution to Kosovo's independence, during his visit to Pristina, Kosovo, Monday, April 16, 2018. (AP Photo/Visar Kryeziu)

Премиерот Бојко Борисов преку видео на Фејсбук објави дека во петокот Бугарија повторно се договорила и во април, мај и до средината на јуни ќе добие 2.700.000 вакцини од Фајзер/Бионтех.

„Мислевме дека во август, но убеден сум дека во мај – со повеќе од 3 милиони вакцинирани и опоравени, ќе имаме колективен имунитет за да се стави крај на оваа пандемија“, нагласува Борисов.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, она што го загрижува Борисов е тоа што Бугарија има 2 милиони дози „Џонсон и Џонсон“, бидејќи пред да стапи во употреба, луѓето почнаа да зборуваат негативно за тоа. Според бугарскиот премиер, трговската војна во моментов трае со страшна сила, а цените веќе се зголемија. Борисов даде пример како Фајзер чинел 12 евра, а сега цената е 15,5 евра.

„Сега ЕУ потпишува договори за 2022-23 година за 900 милиони вакцини, но сега по цена од 19,5 евра“.

Новите случаи на заразени со коронавирусот во изминатите 24 часа во Бугарија се 1.352. Тие беа идентификувани по 9.118 тестови. Дека податоците во Бугарскиот унифициран портал за информации покажува дека 14,83 проценти од примероците се позитивни, а бројот на хоспитализирани е зголемен од 10.271 на 10.365 за 24 часа.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial