МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Бесими: Буџетот е за економијата и здравјето – опозицијата поднесе 528 амандмани

Предлог буџетот за 2021 година ја почна собраниската процедура со претрес пред матичната Комисија за финансирање и буџет. Министерот за финансии Фатмир Бесими образложувајќи го предлог буџетот рече дека тој има три основни цели – зајакнување на финансирањето на системот на здравствената заштита и зачувување на здравјето и животите на граѓаните, потоа во поддршка на економската стабилизација и поставување на темелите на солидно заздравување на економијата и нејзин забрзан раст, како и непречено финансирање на основните функции во државата и поддршка на реформите во правосудството и евроатлантските интеграции. Од СДСМ велат дека со предложениот буџет во фокусот се ставени економијата и здравството. Опозицијата која достави 528 амандмани смета дека буџетот е расипнички, не е за граѓаните, туку за партиски потреби и цели.

„Предлог буџетот на 2021 година пред себе има три клучни цели Да обезбеди поддршка и унапредување на здравствениот сектор, пред се заштита на здравјето на сите граѓани. Да го поддржи економското заздравување, односно да се помогнат сите оние микро, мали, средни и големи компании, кои имаат потреба од помош во справување со последиците од пандемијата. И трето, да се одржат и унапредат основните функции на државата и да овозможиме ефикасно спроведување на потребните реформи.“, рече Јован Митревски од СДСМ.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial