МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Белорусија го распоредува ракетниот систем С-300 на границата со Полска

Белоруската армија испрати ракетен систем за противвоздушна одбрана С-300 ПС на границата со Полска, јавија полските медиуми повикувајќи се на социјалните мрежиНа снимките е прикажан дел од дивизијата С-300 како минува низ Брест кон полската граница.

Дали ова е одговор на вчерашното движење на полската армија, која ги испрати ракетните системи „Оса“ и „Куб“ на границата со Белорусија, останува непознато, и покрај тоа што најголемиот дел од мигрантите се преселиле во сала во близина на белорускиот -полската граница или се вратени во Ирак Не престануваат тензиите, како и акумулацијата на војници на границата, која започна викендов со преместување на воената опрема во северозападна Полска до руската енклава Калининград или границата со Белорусија.

Инаку, Белорусија има во своето вооружување 12 дивизии на ракетниот систем С-300 во верзиите ПТ и ПС, од кои 4 се нарачани од верзијата ПС од Русија во 2007 година, со цел да се заменат постарите ракетни системи на ова широко познато оружје за воздушна одбрана.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial