МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Бајден нареди ослободување на 50 милиони барели нафта од резервите

Американскиот претседател Џон Бајден денеска нареди ослободување на 50 милиони барели нафта од стратешките резерви на пазарот, во обид да се влијае на намалување на цените на енергенсот.

Акцијата е наменета за светскиот енергетски пазар, но и за домашните гласачи кои се соочуваат со значително зголемена инфлација и поскапување на енергенсите во пресрет на Денот на благодарноста и претстојните празници.

Цената на бензинот е зголемена на 3,40 долари за галон, што е зголемување за повеќе од 50 отсто во споредба со ноември минатата година, објави АП.

Нафтата од резерви ќе се најде на пазарот за околу еден месец, но експертите посочуваат дека тешко дека тоа ќе доведе до намалување на цената на бензините пред масовните патувања за божиќните и новогодишните празници.

Во пресрет на одлуката на американската администрација, цените на нафтата на берзите во изминатите денови беа благо намалени, но денеска наместо очекуваниот натамошен пад, цената се зголеми за речиси два отсто.

„Проблемот е што сите на нафтениот пазар знаат дека ова е само привремена мерка. „Кога тоа ќе се потроши, ќе се вратиме на стариот начин, доколку побарувачката е сѐ уште поголема од понудата, како што е случајот сега“, рече потпретседателот на Ристад енерџи, Клаудио Галимберти.

Акцијата на американската администрација ја поддржа Индија, која најави дека од резервите на пазарот ќе донесе пет милиони барели нафта. Обединетото Кралство ќе ослободи еден и пол милион барели од своите резерви, а ќе им се придружат Јапонија и Јужна Кореја со се уште неутврдени количини.

Ова, сепак, може да предизвика реакција кај нафтените лица од Персискиот залив, првенствено Саудиска Арабија, како и Русија, кои јасно ставија до знаење дека ќе ги контролираат количините што се извезуваат на пазарот за да ги задржат сегашните високи цени на нафтата.

Републиканците жестоко ја критикуваат администрацијата на Бајден поради фактот што највисоката инфлација во последните 30 години е забележана во октомври. Потрошувачките цени минатиот месец се зголемија за 6,2 отсто на годишно ниво, што е највисока инфлација од 1990 година.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial